İkidillilik ve yaratıcılık

Yaşadığımız çağda, daha önce hiç olmadığı kadar yeniliğe ve yaratıcılığa önem veriliyor. Gelişen teknoloji, yaratıcılık gerektirmeyen işleri gittikçe yok ediyor. Çocuklarımızın da yaşadığımız dünyada sorun çözebilen, yaratıcı insanlar olarak yetişmesi bu açıdan çok önem taşıyor.

Yaratıcılık, aniden gelen ilham değil, yeni, özgün fikirler ve kavramlar arasında bağlantılar kurarak farklı düşünme yolları açabilme yeteneğidir. Çok dilli çocukların yaratıcılığı, buzdağının su altındaki kısmı gibidir. Yaratıcılık günlük problemlere özgün çözümler bulabilmektir. Tek dilli bir çocuğa bir çivi ile ne yapabileceği sorulduğunda muhtemelen iki şeyi birbirine bağlamak, tutturmak için ya da bir şeyi asmak için kullanacağını söyler. İki dilli bir çocuğa aynı soru sorulduğunda, faklı yanıtlar da verebilir; örneğin kolye yapılabilir, süs eşyası ya da oyuncak yapılabilir diye yanıtlayabilir. İki dilli yazarların en önemli ilham kaynaklarından biri de ikidilliliktir. Örneğin, Nobel ödüllü yazar Elias Canetti, “kurtarılmış dil” adlı kitabında konuştuğu dillerin hayatını nasıl şekillendirdiğini anlatır.

Advertisements

About annalia proietti

Ben üç dilli (2002 ve 2005 doğumlu) iki çocuk annesiyim. Değişik ülkelerde (İtalya, İrlanda, İngiltere, Rusya, İsveç) eğitim aldım ve ikidillilik üzerine doktora yaptım.
This entry was posted in advantages and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s